My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $6,678.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $6,344.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | RAN-WOR-SBS-27108A | |
| Identifier | : | WOR-3944 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
108" Worksaver Skid Steer Snow Blades Model SBS-27108A
HD 9' Snow Blade for Skid Steer Loaders. 5° lateral oscillation and hyd. angle adj. with cross-over relief valve, 27" high moldboard.
Features:
▪ Ideal for residential or commercial snow removal. Use on driveways, parking lots, or other large areas.
▪ 7.5-ft. & 9-ft. models feature 5° lateral oscillation to allow blade to follow ground contours.
▪ Two trip springs for controlled break over in snow.
▪ Clamp-on blade for compact tractors. * Reinforced 21" or 27" high 10-guage moldboards provide long service life. ▪ 3/8" x 6" cutting edge of 1044 steel. * Blade locks for grading loose dirt or gravel.
▪ Step-through design allows for easy access to skid steer seat.
▪ Quick hook up on skid steers or front loaders equipped with "Universal" mounting plate.
▪ Blade angles right or left.
▪ Adjustable skid shoes of AR steel are ½” thick and rotate for long life.
▪ Select models integrate either the Euro/Global or John Deere 400/500 series mounting for easier hook up.
▪ Two bucket clamp-on models for compact tractors.
| SKU | RAN-WOR-SBS-27108A |
|---|---|
| Weight | 840 lbs |
| Identifier | WOR-3944 |
| Model | SBS-27108A |
| Product Video | https://www.youtube.com/watch?v=pJ3oWGWtYa4 |
| Horsepower Recommended | 50 - 95 HP (37.3 - 70.8 kW) |
| Width - Overall | 108" (9 Feet; 274 cm) |
| Width - Working | 108" (274.32 cm) |
| Width - Fully Angled | 96" (8 feet; 244 cm) |
| Moldboard | 27" Tall (69 cm); 10-Gauge Thickness |
| Spring Trip | Spring Trip Moldboard (Full Blade) |
| Angle | Manual Angle Adjustment; 5 Forward & 5 Reverse Positions |
| Skid Shoes | AR400 Steel Adjustable and Replaceable, Included |
| Cutting Edge | 3/8" x 6" 1044 Steel Bolt-On Standard |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Gray |
| Manufacturer | Worksaver |