My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $5,715.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $4,743.00 | |
| SKU | : | ERS-900630 | |
| Identifier | : | ERS-491 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-900630 |
|---|---|
| Weight | 859 lbs |
| Identifier | ERS-491 |
| Model | 900630 |
| Maximum Cutting Diameter | 12" (30 cm) |
| Blade(s) / Teeth | AR400 High Tensile Steel Shear Blade |
| Required Hydraulic Flow | Standard Flow |
| Hydraulic Cylinder(s) | One (1) @ 5" x 12", 3,000 psi, Included |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Cutting Position | Horizontal or Vertical; Manual Adjustment |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |