My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $18,850.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $17,191.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-PHO-T30-120GE | |
| Identifier | : | PHO-2954 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | UNI-PHO-T30-120GE |
|---|---|
| Weight | 3108 lbs |
| Identifier | PHO-2954 |
| Model | T30-120GE |
| Horsepower Recommended | 90 - 160 HP (67.113 - 119.312 KW ) |
| Width - Overall | 126" (320 cm) |
| Width - Working | 120" (10 Feet; 305 cm) |
| Tines / Rods | 72 Total - 6 Blades per Flange; 8 Flanges |
| Tilling Depth | Up to 8" (20 cm) |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Shaft | Included, Heavy Duty with Slip Clutch 1 3/8” ASAE Cat. 4 |
| Rotor Shaft Drive Type | Gear Driven |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Parking Stand | Included Standard |
| Hitch Connection Type | Category 2/3, 3-Point Quick Hitch |
| Color | Orange |
| Manufacturer | Phoenix |