My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $1,814.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $1,654.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-FAR-FTC-36 | |
| Identifier | : | FAR-2947 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
36" Farm-Maxx Sub Compact 3-Point Tractor Rotary Tiller Model FTC-36
This rototiller is designed and rated for sub-compact tractors ONLY!
The FMA Series provides the perfectly designed rotary tillers for serious gardeners and those
operating sub-compact and compact tractors. These well-built tillers guarantee dependable service
and top notch results year after year.
Standard Features Include:
- Four Tines Per Flange
- Drive Housing Oil Level Sight Glass for Ease of Maintenance
- Heavy Duty Zinc Plated Jack Stand
| SKU | UNI-FAR-FTC-36 |
|---|---|
| Weight | 253 lbs |
| Identifier | FAR-2947 |
| Model | FTC-36 |
| Horsepower Recommended | 13 - 17 HP (9.6941 -12.6769 KW ) |
| Width - Overall | 36" (91 cm) |
| Width - Working | 36" (91 cm) |
| Tines / Rods | 16 Total - 4 Blades per Flange; 4 Flanges |
| Tilling Depth | Up to 5" (13 cm) |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Shaft | Included |
| Rotor Shaft Drive Type | Chain Driven |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Parking Stand | Included Standard |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Orange |
| Manufacturer | Farm-Maxx |