My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $1,931.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $1,761.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-FAR-FTC-40 | |
| Identifier | : | FAR-2948 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
40'' Farm-Maxx Sub Compact 3-Point Tractor Rotary Tiller Model FTC-40
This rototiller is designed and rated for sub-compact tractors ONLY!
The FMC Series provides the perfectly designed rotary tillers for serious gardeners and those operating sub-compact and compact tractors. These well-built rototillers are designed to deliver dependable service and top notch results year after year.
Features:
* Four Tines Per Flange
* Drive Housing Oil Level Sight Glass for Ease of Maintenance
* Heavy Duty Zinc Plated Jack Stand
* Some Assembly Required
| SKU | UNI-FAR-FTC-40 |
|---|---|
| Weight | 275 lbs |
| Identifier | FAR-2948 |
| Model | FTC-40 |
| Horsepower Recommended | 15 - 20 HP (11.1855 -14.914 KW ) |
| Width - Overall | 46" (117 cm) |
| Width - Working | 40" (102 cm) |
| Side Shift | N/A |
| Tines / Rods | 20 Total - 4 Blades per Flange; 5 Flanges |
| Tilling Depth | Up to 4-3/4" (12 cm) |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Shaft | Included |
| Rotor Shaft Drive Type | Chain Driven |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Parking Stand | Included Standard |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Orange |
| Manufacturer | Farm-Maxx |