My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $6,795.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $5,640.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | ERS-901624 | |
| Identifier | : | ERS-9916 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
The Pipe Grapple Forks attachment is designed to transport pipes safely and efficiently. The clamp arms lift open and vertically out of the way for use as a regular pallet fork.
| SKU | ERS-901624 |
|---|---|
| Weight | 820 lbs |
| Identifier | ERS-9916 |
| Model | 901624 |
| Capacity, Maximum | 5,500 lbs (2,495 Kg) (pair) |
| Width - Overall | 79" (201 cm) |
| Forks | Fork Length 48” |
| Tines / Rods | 24 Blades |
| Hitch Connection Type | Skid Steer Quick-Attach Standard (Others Optional) |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |