My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $5,493.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $5,009.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-PHO-SLE-140 | |
| Identifier | : | PHO-2958 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| SKU | UNI-PHO-SLE-140 |
|---|---|
| Weight | 530 lbs |
| Identifier | PHO-2958 |
| Model | SLE-140 |
| Side Shift | N/A |
| Horsepower Recommended | 25 - 45 HP (18.6 - 33.6 KW) |
| Width - Overall | 55" (140 cm) |
| Width - Working | 55" (140 cm) |
| Cutting Height | Not Specified |
| Tines / Rods | N/A |
| Rotor RPM | 2,356 rpm |
| Blade Tip Speed | 8,984 ft/min |
| Blade(s) / Teeth | 52 "Y" Blades |
| PTO Speed | 540 RPM |
| PTO Shaft | Not Specified |
| Belts | N/A |
| Skid Shoes | Optional |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Orange |
| Manufacturer | Phoenix |