My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $2,373.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $2,164.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-FAR-FRG-60 | |
| Identifier | : | FAR-9809 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
AR400 Abrasion Resistant Steel
Dual Cylinders on 60", 66", 72"
Quick Attach Compatible
1/2" Male & Female Quick Connectors Included
Tuff-Flex® Protective Hose Sleeve Standard
IMPORTANT: Requires 3rd Function Hydraulic Valve for operation.
| SKU | UNI-FAR-FRG-60 |
|---|---|
| Weight | 359 lbs |
| Identifier | FAR-9809 |
| Model | FRG-60 |
| Required Hydraulic Flow | 10 - 50 gpm (37.9 - 189.3 lpm) |
| Width - Overall | 60" (5 Feet; 152 cm) |
| Maximum Opening | 32-1/4" (82 cm) |
| Cutting Edge | N/A |
| Tines / Rods | 24 Blades |
| Hydraulic Cylinder(s) | Two (2) Hydraulic Angle Cylinders, Included |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses & Couplers Included |
| 3rd Function Hydraulic Valve | Required |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black (Other Colors Available/Optional) |
| Manufacturer | Farm-Maxx |