My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $5,715.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $4,743.00 | |
| SKU | : | ERS-900316 | |
| Identifier | : | ERS-474 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-900316 |
|---|---|
| Weight | 750 lbs |
| Identifier | ERS-474 |
| Model | 900316 |
| Product Video | https://player.vimeo.com/video/187079808?title=0&byline=0&portrait=0 |
| Horsepower Recommended | N/A |
| Width - Overall | 61-1/2" (156 cm) |
| Width - Working | 60" (5 Feet; 152 cm) |
| Maximum Opening | 48" (4 feet; 122 cm) |
| Cutting Edge | N/A |
| Tines / Rods | 7 Upper Teeth & 8 Lower Teeth (1/2" Grade 50) |
| Rods / Tines Spacing | 7.5" (19 cm) (approximate) |
| Teeth | N/A |
| Hydraulic Cylinder(s) | Two (2) @ 3,000 lb. Hydraulic Cylinders, Included |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |