My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $7,295.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $6,055.00 | |
| SKU | : | ERS-901601 | |
| Identifier | : | ERS-9917 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
This rigid brush mower makes mowing easy with its durable, yet lightweight design. The 66″, 72″ and 78″ models are able to withstand the rigors of property maintenance with their respective 7 gauge and 1/4″ steel decks. Small trees, brush, weeds and grass are all on the menu for this hungry mower.
| SKU | ERS-901601 |
|---|---|
| Weight | 1065 lbs |
| Identifier | ERS-9917 |
| Model | 901601 |
| Width - Overall | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Width - Working | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Deck Thickness | 1/4" |
| Required Hydraulic Flow | 13 - 17 gpm (49.2 -64.4 lpm) |
| Maximum Cutting Diameter | 66" (167.64 cm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Not Specified |
| Hitch Connection Type | Skid Steer Quick-Attach Standard (Others Optional) |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |