My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $8,795.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $7,300.00 | |
| SKU | : | ERS-901594 | |
| Identifier | : | ERS-9921 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
The Rotary Brush Mower / Brush Cutter has been re-engineered for rugged durability, safety, and ease of operation. The 66”, 72” and 78” models are built from 1/4” steel making them some of the strongest brush mowers manufactured. This is the most versatile mower on the market today. Use it to cut trees, brush, and unwanted weeds and grass. Its unique automatic Float-n-Tilt™ system allows you to cut evenly on level surfaces, as well as the most rugged terrain.
| SKU | ERS-901594 |
|---|---|
| Weight | 1430 lbs |
| Identifier | ERS-9921 |
| Model | 901594 |
| Width - Working | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Deck Thickness | 1/4" |
| Required Hydraulic Flow | 13 - 17 gpm (49.2 -64.4 lpm) |
| Maximum Cutting Diameter | 66" (167.64 cm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Not Specified |
| Hitch Connection Type | Skid Steer Quick-Attach Standard (Others Optional) |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |