My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $5,790.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $4,806.00 | |
| SKU | : | ERS-900611 | |
| Identifier | : | ERS-487 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-900611 |
|---|---|
| Weight | 1050 lbs |
| Identifier | ERS-487 |
| Model | 900611 |
| Horsepower Recommended | 60 HP Minimum (44.7 KW) |
| Width - Overall | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Width - Working | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Maximum Opening | 40-1/2" (103 cm) |
| Cutting Edge | Hardened Steel Welded-On Standard, Bolt-On Optional |
| Tines / Rods | N/A |
| Rods / Tines Spacing | N/A |
| Teeth | Optional Bolt-On Bucket Teeth or Tooth Bar |
| Hydraulic Cylinder(s) | Two (2) @ 3,000 lb. Hydraulic Cylinders, Included |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |