My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $1,365.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $1,245.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-FAR-DH100-1618 NSB | |
| Identifier | : | FAR-3778 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| SKU | UNI-FAR-DH100-1618 NSB |
|---|---|
| Weight | 510 lbs |
| Identifier | FAR-3778 |
| Model | DH100-1618 NSB |
| Width - Overall | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Width - Working | 66" (5-1/2 Feet; 168 cm) |
| Blade(s) / Teeth | 12 Notched Blades; 16" Diameter; 7-1/2" Blade Spacing |
| Axle | 1" Axles Swaged and Forged ("New Style" Bearing) |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Manufacturer | Farm-Maxx |