My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $1,530.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $1,454.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | RAN-RST7 | |
| Identifier | : | RAN-3694 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
7' Rankin Tractor 3 Point S-Tine Cultivators Model RST7
Â
Features:
Â
â–ª Heavy-duty 3-bar reinforced construction
â–ª 2" x 2" bar frame
â–ª Heavy-duty S-tine 3/8" x 1-1/4" x 16"
â–ª Heavy-duty reversible points
â–ª 6-1/2" tine spacing
| SKU | RAN-RST7 |
|---|---|
| Weight | 315 lbs |
| Identifier | RAN-3694 |
| Model | RST7 |
| Horsepower Recommended | 20 - 45 HP (14.9 - 33.6 KW |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Tines / Rods | 3/8" x 1-1/4" x 16" |
| Rods / Tines Dimensions | 6-1/2" tine spacing |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch, Quick-Hitch Compatible |
| Color | Yellow & Black |
| Manufacturer | Rankin Equipment |