My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $15,461.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $14,688.00 | |
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-BAU-CF772-HX590 | |
| Identifier | : | BAU-9840 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 10-15 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
72" Baumalight Skid Steer Brush Cutter Model CF772
The rugged frame of the CF772 heavy-duty rotary brush mower houses four AR400 blades featuring an 83" path width. The 1/4” steel deck is designed to stand up and perform in rough terrain while cutting trees, brush, unwanted weeds and grass. The 72" wide open mouth of this unit allows you to cut down larger trees in a sawing action.
Features:
• Two cuts per pass for each blade
• Gear box prevents cutting stress from being passed to the drive motor
• Hose armour prevents damage to hoses by falling brush or trees
• 4-way blade assembly provides up to 52 slashes per second(only applies to 500 Series)
• Shield protects the output shaft from impact or contamination by debris
• Open front with push bar for extra control of felling trees(only applies to 500 Series)
| SKU | ELL-BAU-CF772-HX590 |
|---|---|
| Weight | 2400 lbs |
| Identifier | BAU-9840 |
| Model | CF772 |
| Product Video | https://youtu.be/4PHkiPWQVMg |
| Width - Overall | 83" (211 cm) |
| Width - Working | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Cutting Height | 2.5" ( 6.35cm ) Minimum |
| Required Hydraulic Flow | 10 - 50 gpm (37.9 - 189.3 lpm) |
| Blade(s) / Teeth | 4 |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses Included (Couplers Included for Standard Flow ONLY) |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Gray |
| Manufacturer | Baumalight |