My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $2,220.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $1,843.00 | |
| SKU | : | ERS-902015 | |
| Identifier | : | ERS-9930 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
The Heavy-Duty Low Profile Material Bucket is engineered for larger HP machines. The additional steel thickness and larger cutting edge are designed to withstand rigorous use.
| SKU | ERS-902015 |
|---|---|
| Weight | 650 lbs |
| Identifier | ERS-9930 |
| Model | 902015 |
| Width - Overall | 73" (185 cm) |
| Width - Working | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Cutting Edge | 1" x 8" Heavy Duty |
| Hitch Connection Type | Skid Steer Quick-Attach Standard (Mini Skid Steer Optional) |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |