My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $6,063.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $5,500.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | BEF-H40-S72 | |
| Identifier | : | BEF-3029 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 5-7 Business Days. |
|
| SKU | BEF-H40-S72 |
|---|---|
| Weight | 697 lbs |
| Identifier | BEF-3029 |
| Model | H40-S72 |
| Horsepower Recommended | 25 - 40 HP (18.6 - 29.8 kW) |
| Width - Overall | 76" (193 cm) |
| Width - Working | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Cutting Height | 3/4" - 2" (3 cm - 8 cm) |
| Tines / Rods | 24 Blades |
| Rotor RPM | 2,278 rpm |
| Blade Tip Speed | 8,858 ft/min |
| Blade(s) / Teeth | 76 (Choice of Fine Cut, Reverse "Y", Dethatching, Paddle, Hammer) |
| PTO Speed | 540 RPM |
| PTO Shaft | Included, Heavy Duty 1 3/8” ASAE Cat. 3 (Overrunning Clutch Optional) |
| Belts | 2 - Heavy Duty Reinforced Notched Belts (SPBX type) |
| Skid Shoes | Optional |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Orange |
| Manufacturer | Befco |