My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $7,545.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $6,262.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | ERS-902374 | |
| Identifier | : | ERS-4743 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
Industrial broom design offers a heavy-duty frame, oversized bearing, and larger motor drive block. The strong and simple-to-use parking stands need no tools and have no pins that can get lost. The floating tilt follows the contours of uneven surfaces for better bristle contact and even bristle wear.
| SKU | ERS-902374 |
|---|---|
| Weight | 830 lbs |
| Identifier | ERS-4743 |
| Model | 720HD |
| Width - Overall | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Width - Working | 62" (157 cm) |
| Width - Overall, Fully Angled | 62” @ 30° |
| Width - Working, Fully Angled | N/A |
| Angle | 30 Degree Manual Angle Left and Right Standard; Hydraulic Optional |
| Unit Drive Type | Skid Steer Auxiliary Hydraulics |
| Required Hydraulic Flow | 13 - 25 gpm (49.2 - 94.6 lpm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Bristle Diameter | 32" (81 cm) |
| Bristle Type | Polypropylene Standard; Poly/Steel Mix Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |