My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $923.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $842.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | UNI-FAR-BB-72 | |
| Identifier | : | FAR-3003 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| SKU | UNI-FAR-BB-72 |
|---|---|
| Weight | 400 lbs |
| Identifier | FAR-3003 |
| Model | BB-72 |
| Horsepower Recommended | 40 HP Maximum (29.8 kW) |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Moldboard | 1/4" Thick Moldboard |
| End Plates | 1/4" (.6 cm) Thick |
| Shanks / Scarifiers | 6 - Adjustable, Hardened Steel Ripping Shanks with Replaceable Tips |
| Hydraulic Cylinder(s) | N/A |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses & Couplers Included |
| Cutting Edge | N/A |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Red |
| Manufacturer | Farm-Maxx |