My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $3,659.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $3,476.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | LST-MRT3072A | |
| Identifier | : | LST-6924 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| SKU | LST-MRT3072A |
|---|---|
| Weight | 652 lbs |
| Identifier | LST-6924 |
| Model | MRT3072A |
| Product Video | https://vimeo.com/528397706 |
| Horsepower Recommended | 30 - 50 HP (22.4 - 37 KW) |
| Width - Overall | 79" (201 cm) |
| Width - Working | 74" (188 cm) |
| Tines / Rods | 48 Total - 6 Blades per Flange; 8 Flanges |
| Tilling Depth | Up to 7.3" (19 cm) |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Shaft | Included, Heavy Duty with Slip Clutch 1 3/8” ASAE Cat. 4 |
| Rotor Shaft Drive Type | Gear Driven |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Parking Stand | Included Standard |
| Hitch Connection Type | Category 1/2, 3-Point Hitch |
| Color | Blue |
| Manufacturer | LS Tractor |