My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $3,445.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $3,273.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | RAN-WOR-SBS-2172 | |
| Identifier | : | WOR-7620 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | RAN-WOR-SBS-2172 |
|---|---|
| Weight | 457 lbs |
| Identifier | WOR-7620 |
| Model | SBS-2172 |
| Product Video | https://www.youtube.com/watch?v=pJ3oWGWtYa4 |
| Width - Overall | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Width - Working | 72" (6 Feet; 183 cm) |
| Moldboard | 21" Tall (53 cm); 10-Gauge Thickness |
| Spring Trip | Spring Trip Moldboard (Full Blade) |
| Angle | Manual Angle Adjustment Standard; Hydraulic Optional |
| Hydraulic Cylinder(s) | N/A |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses Included (less couplers) with Hydraulic Angle Option |
| Skid Shoes | AR400 Steel Adjustable and Replaceable, Included |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Gray |
| Manufacturer | Worksaver |