My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $10,185.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $8,454.00 | |
| SKU | : | ERS-920102 | |
| Identifier | : | ERS-305 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-920102 |
|---|---|
| Weight | 1180 lbs |
| Identifier | ERS-305 |
| Model | 725RP |
| Product Video | https://player.vimeo.com/video/210467244 |
| Horsepower Recommended | 30 - 55 HP (22.4 - 41 KW) |
| Width - Overall | 78" (6-1/2 Feet; 198 cm) |
| Width - Working | 78" (6-1/2 Feet; 198 cm) |
| Height - Main Body | 33" (84 cm) |
| Auger(s) | Single 16" (41 cm) Auger |
| Center Fan / Impeller | 24" (61 cm) Diameter; 4-Blade |
| Spout Rotator | Manual Standard, Hydraulic Optional |
| Spout Deflector | Manual Standard, Hydraulic Optional |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Speed | 540 RPM |
| PTO Shaft | Included, with Shear-Bolt Protection |
| Cutting Edge | 5/8" x 6" Bolt-On / Reversible / Replaceable, Included |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |