My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $8,595.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $7,134.00 | |
| SKU | : | ERS-901929 | |
| Identifier | : | ERS-9914 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
84" Erskine Heavy Duty Skid Steer Rotary Pick-Up Broom / Sweeper Sweep clean, scrape mud going forward or in reverse. Ideal for construction, industrial or municipal jobs, the Pick-Up Broom is easy to attach and simple to operate. Its reversible cutting edge helps cut loose caked-on mud, while the sweepers poly bristles deposit dirt and debris in the container which can be dumped when full. Pictured with optional Curb Sweeper Attachment.
| SKU | ERS-901929 |
|---|---|
| Weight | 1125 lbs |
| Identifier | ERS-9914 |
| Model | 901929 |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Overall, Fully Angled | N/A |
| Width - Working, Fully Angled | N/A |
| Angle | N/A |
| Unit Drive Type | Skid Steer Auxiliary Hydraulics |
| Required Hydraulic Flow | 13 - 25 gpm (49.2 - 94.6 lpm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Bristle Diameter | 24" (61 cm) |
| Bristle Type | Polypropylene Standard; Poly/Steel Mix Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |