My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $8,775.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $7,847.00 | |
| SKU | : | LOR-738 | |
| Identifier | : | LOR-289 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 5-7 Business Days. |
|
| SKU | LOR-738 |
|---|---|
| Weight | 1150 lbs |
| Identifier | LOR-289 |
| Model | 738 |
| Product Video | http://www.youtube.com/watch?v=xU1EIdh33eE |
| Horsepower Recommended | 45 - 100 HP (33.6 - 74.6 kW) |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Height - Main Body | 44" (112 cm) |
| Auger(s) | Dual 14" (36 cm) Paddle-Style Augers |
| Center Fan / Impeller | 30" (76.2 cm) Diameter; 4-Blade |
| Spout Rotator | Hydraulic Standard |
| Spout Deflector | Manual Standard, Hydraulic or Electric Optional |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Speed | 540 RPM |
| PTO Shaft | Included, with Shear-Bolt Protection |
| Cutting Edge | Bolt-On, Replaceable, Included |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Hitch Connection Type | Bolt On |
| Color | Yellow |
| Manufacturer | Lorenz |