My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $9,775.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $8,742.00 | |
| SKU | : | LOR-8410 | |
| Identifier | : | LOR-4798 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 5-7 Business Days. |
|
| SKU | LOR-8410 |
|---|---|
| Weight | 1010 lbs |
| Identifier | LOR-4798 |
| Model | 8410 |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Height - Main Body | 32" (81 cm) |
| Auger(s) | Dual Paddle-Style Augers - 11" Top; 15" Bottom |
| Center Fan / Impeller | 24" (61 cm) Diameter; 4-Blade |
| Required Hydraulic Flow | 10 - 50 gpm (37.9 - 189.3 lpm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses Included, Less Couplers |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Spout Rotator | Electric Standard |
| Spout Deflector | Manual Standard, Hydraulic or Electric Optional |
| Unit Drive Type | Skid Steer Auxiliary Hydraulics |
| Cutting Edge | Hardened Steel Bolt-On Standard |
| Hitch Connection Type | Bolt On |
| Color | Yellow |
| Manufacturer | Lorenz |