My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $2,535.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $2,408.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | RAN-SC8420 | |
| Identifier | : | RAN-3630 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
84" Rankin Pull Type Roller Compactor Model SC8420
SC Series Compactors are built with a solid steel axle running the entire length of the cylinder. Water can be added through a 1" diameter fill plug to increase the working weight of the compactor. These units are well built and powder coat painted for a long lasting finish.
Features:
â–ª Pull-type hitch
â–ª 20" diameter roller
â–ª 1/4" wall pipe thickness
â–ª Solid continuous length roller axle
â–ª 1-7/16" pillow block bearings
â–ª 1" diameter water filling plug
â–ª Weight when Filled: 1,470 lbs.
| SKU | RAN-SC8420 |
|---|---|
| Weight | 620 lbs |
| Identifier | RAN-3630 |
| Model | SC8420 |
| Width - Overall | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Width - Working | 84" (7 Feet; 213 cm) |
| Axle | Solid Continuous Length Roller Axle |
| Hitch Connection Type | Drawbar Connection |
| Color | Yellow & Black |
| Manufacturer | Rankin Equipment |