My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $20,395.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $16,928.00 | |
| Country Of Manufacture | : | United States | |
| SKU | : | ERS-920250 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| SKU | ERS-920250 |
|---|---|
| Weight | 1366 lbs |
| Model | 920250 |
| Horsepower Recommended | 35 - 60 HP (26.1 - 44.7 KW) |
| Capacity, Maximum | 9" (23 cm) Diameter |
| Rotor | Diameter: 30"x 1.25" / 275 lb. |
| Knives / Teeth | 4 Hardened Tool Steel Rotor Knives |
| Feed System | Gravity / Self-Feeding |
| Unit Drive Type | 540 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Speed | 540 RPM |
| PTO Shaft | Included, with Shear-Bolt Protection |
| Hitch Connection Type | Category 1, 3-Point Hitch |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |