My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $8,645.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $7,175.00 | |
| SKU | : | ERS-901123 | |
| Identifier | : | ERS-9915 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-901123 |
|---|---|
| Weight | 901 lbs |
| Identifier | ERS-9915 |
| Model | 901123 |
| Width - Overall | 106" (269.24 cm) |
| Width - Working | 96" (8 Feet; 244 cm) |
| Width - Overall, Fully Angled | Not Specified |
| Angle | 25 Degree Left and Right Manual Angle Standard; Hydraulic Optional |
| Unit Drive Type | Skid Steer Auxiliary Hydraulics |
| Required Hydraulic Flow | 13 - 25 gpm (49.2 - 94.6 lpm) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses Included; Couplers Optional |
| Bristle Diameter | 32" (81 cm) |
| Bristle Type | Polypropylene Standard; Poly/Steel Mix Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |