My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $2,810.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $2,549.00 | |
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-BIS-NB80-240 | |
| Identifier | : | BIS-1932 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 3-5 Business Days. |
|
| SKU | ELL-BIS-NB80-240 |
|---|---|
| Weight | 850 lbs |
| Identifier | BIS-1932 |
| Model | NB80-240 |
| Horsepower Recommended | 50 - 80 HP (37.3 - 59.7 kW) |
| Width - Overall | 96" (8 Feet; 244 cm) |
| Width - Working | 96" (8 Feet; 244 cm) |
| Width - Fully Angled | Not Specified |
| Moldboard | 17" Tall (43 cm) |
| Cutting Edge | 1/2” x 6” Hardened Steel; Bolt-On / Reversible / Replaceable, Included |
| Angle | Manual Angle Adjustment Standard; Hydraulic Optional |
| Tilt | Manual Pinset Tilt Adjustment ; Hydraulic Optional |
| Offset | Manual Pinset Offset Adjustment Standard; Hydraulic Optional |
| Skid Shoes | Optional |
| End Plates | Optional |
| Hitch Connection Type | Category 2, 3-Point Hitch |
| Parking Stand | Included Standard |
| Color | Black |
| Manufacturer | Bison |