My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $4,130.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $3,428.00 | |
| SKU | : | ERS-900782 | |
| Identifier | : | ERS-1288 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
96" Erskine Skid Steer Industrial Snow Pusher
This Snow Pusher is designed to move a large volume of snow very quickly – up to five times faster than a conventional snow blade. The perfect way to remove snow from parking lots, driveways, and from up against buildings utilizing the optional “Pull Back” system. The universal quick attach system fits most skid steers and compact tractors.
Features:
| SKU | ERS-900782 |
|---|---|
| Weight | 900 lbs |
| Identifier | ERS-1288 |
| Model | 900782 |
| Product Video | https://vimeo.com/84706912?fl=pl&fe=sh |
| Width - Overall | 100" (254 cm) |
| Width - Working | 96" (8 Feet; 244 cm) |
| Moldboard | 36" Tall (91 cm) |
| Cutting Edge | .5” x 8” Adjustable High-Carbon |
| Skid Shoes | AR400 Steel Adjustable and Replaceable, Included |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |