My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $8,660.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $8,227.00 | |
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-BAU-MS530M-C508 | |
| Identifier | : | BAU-10017 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 10-15 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
The MS530M Brush Mulcher is a heavy-duty, versatile Mini Skid Steer mulcher built for efficient mulching and clearing of brush, trees, and vegetation. It features an integrated push bar to control and bend taller brush, along with adjustable skid shoes for optimal cutting height. The armoured and sleeved Baumalight hoses with a pivoting arm protect against pinching and strain. The hardened V-Notch teeth and tooth holders firmly grip the teeth to absorb impacts, while the spiral tooth pattern allows smooth mulching. The standard wire protection kit prevents damage from fencing. The reinforced belt delivers force from the from the bent axis piston motor to the rotor, protecting against mulching shocks. The heavy-duty, powder-coated frame ensures durability and the bent axis piston motor makes efficient use of hydraulic flow for powerful brush clearing. With 6 free replacement teeth included, and optional 500 Series ripper teeth for shredding action, the MS530M combines innovative features and robust construction for outstanding mulching performance.
Â
Features:
Â
â–ª Integrated Brush Bar
â–ª Adjustable Skid Shoes
â–ª Hydraulic Flow & Pressure Database
â–ª 6 Free Teeth
â–ª Powder CoatedÂ
â–ª Hardened Tooth Holders
â–ª Spiral Tooth Pattern
â–ª Reinforced Belt
| SKU | ELL-BAU-MS530M-C508 |
|---|---|
| Weight | 920 lbs |
| Identifier | BAU-10017 |
| Model | MS530M |
| Width - Overall | 42" (107 cm) |
| Width - Working | 30" (76.2cm) |
| Unit Drive Type | Hydraulic |
| Required Hydraulic Flow | 8 - 15 gpm (30.3 - 56.8 lpm) |
| Drive Motor | Bent Axis Piston |
| Case Drain | Critical |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hoses Included, Less Couplers |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Gray |
| Manufacturer | Baumalight |