My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $1,007.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $957.00 | |
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-BAU-X4M | |
| Identifier | : | BAU-10042 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 10-15 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
The X4M Tree Scoop is an economical way to move small trees quickly and easily. Mounted on a mini skidsteer, the X4M features a simple and rugged design that gives the operator an excellent view while planting. Featuring 1/4" high alloy steel that hardens with use, and a reinforced frame and sharp digging point.
| SKU | ELL-BAU-X4M |
|---|---|
| Weight | 106 lbs |
| Identifier | BAU-10042 |
| Model | X4M |
| Tree Size (Evergreen) | 1.5" (4 cm) |
| Tree Size (Hardwood) | 1" (3 cm) |
| Root Ball Diameter | 28" (71 cm) |
| Root Ball Depth | 20" (51 cm) |
| Blade(s) / Teeth | 1/4" High Alloy |
| Blade Truncation | Sharp |
| Hitch Connection Type | Mini Skid Steer |
| Color | Gray |
| Manufacturer | Baumalight |