My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Compare at | : | $17,335.00 | |
|---|---|---|---|
| Our Price | : | $14,388.00 | |
| SKU | : | ERS-920114 | |
| Identifier | : | ERS-2842 | |
| Availability | : |
Ships in Approximately 7-10 Business Days. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ERS-920114 |
|---|---|
| Weight | 2020 lbs |
| Identifier | ERS-2842 |
| Model | 1085RM |
| Horsepower Recommended | 90 - 175 HP (67.1 - 130.5 KW) |
| Width - Overall | 108" (9 Feet; 274 cm) |
| Width - Working | 108" (9 Feet; 274 cm) |
| Height - Main Body | N/A |
| Auger(s) | Dual 16" (41 cm) Augers; 1/2" Flighting |
| Center Fan / Impeller | 30" (76.2 cm) Diameter; 4-Blade |
| Spout Rotator | Hydraulic Standard |
| Spout Deflector | Hydraulic Standard |
| Unit Drive Type | 1,000 RPM Rear Tractor PTO |
| PTO Speed | 1,000 RPM |
| PTO Shaft | Included, Heavy Duty ASAE Cat. 2 |
| Cutting Edge | 5/8" x 6" Bolt-On / Reversible / Replaceable, Included |
| Skid Shoes | Adjustable and Replaceable, Included |
| Hitch Connection Type | Category 2/3, 3-Point Hitch |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |