My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Our Price | : |
$3,445.00
Add to Cart for our Best Price |
|
|---|---|---|---|
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ERS-900687 | |
| Identifier | : | ERS-9962 | |
| Availability | : |
Back Ordered. Please contact us or call 208-717-9671 to confirm availability. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
Our Inverted Log Splitter allows you to stay in the cab while you split logs on the ground. With up to 24 tons of splitting force and an average cycle time of just 7 seconds, this durable log splitter saves you time and money.
| SKU | ERS-900687 |
|---|---|
| Weight | 600 lbs |
| Identifier | ERS-9962 |
| Model | LS24 |
| Log Length | Up to 24" |
| Orientation | Horizontal and Vertical |
| Cylinder(s) | 1 cylinder - 4" x 24" |
| Tonnage Rating | 25 Tons |
| Valve | Auto Return |
| Required Hydraulic Flow | 10 gpm (37.9 lpm) Minimum Recommended |
| Cycle Time Average Splitting Stroke - The amount of time it takes for the splitting wedge to fully split a log, setup the next piece and begin splitting again. | 7 Seconds (approx.) |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black |
| Manufacturer | Erskine Attachments |