My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Our Price | : |
$2,342.00
Add to Cart for our Best Price |
|
|---|---|---|---|
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-WAL-WX410 | |
| Identifier | : | WAL-1013 | |
| Availability | : |
Back Ordered. Please contact us or call 208-717-9671 to confirm availability. |
|
| Best Price Promise | : | Found a lower TOTAL DELIVERED PRICE elsewhere? Let us know and we will do our best to beat it! | |
| SKU | ELL-WAL-WX410 |
|---|---|
| Weight | 260 lbs |
| Identifier | WAL-1013 |
| Model | WX410 |
| Product Video | https://www.youtube.com/watch?v=-U0Cn_7bvpk |
| Log Length | Up to 24" |
| Orientation | Inverted Horizontal Only |
| Cylinder(s) | 1 cylinder - 4" x 24" |
| Tonnage Rating | 20 Tons |
| Valve | Auto Return |
| Required Hydraulic Flow | 10 gpm (37.9 lpm) Minimum Recommended |
| Cycle Time Average Splitting Stroke - The amount of time it takes for the splitting wedge to fully split a log, setup the next piece and begin splitting again. | 7 Seconds (approx.) |
| Cycle Time Full Stroke | 14 Seconds (approx.) |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses & Flat-Faced Couplers Included |
| Wedge | Standard Wide Wedge Splits Logs Faster; 4-Way Wedge Optional |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Yellow (Other Colors Available/Optional) |
| Manufacturer | Wallenstein |