My Account
Information
Help & Support
Newsletter
Newsletter
| Our Price | : |
$6,798.00
Add to Cart for our Best Price |
|
|---|---|---|---|
| Country Of Manufacture | : | Canada | |
| SKU | : | ELL-WAL-LXG420R | |
| Identifier | : | WAL-1134 | |
| Availability | : |
Back Ordered. Please contact us or call 208-717-9671 to confirm availability. |
|
| SKU | ELL-WAL-LXG420R |
|---|---|
| Weight | 588 lbs |
| Identifier | WAL-1134 |
| Model | LXG420R |
| Product Video | https://www.youtube.com/watch?v=r3dkm_d7s94 |
| Unit Length - Overall | 48" (122 cm) |
| Width - Overall | 48" (4 Feet; 122 cm) |
| Height - Overall | 41" (104 cm) |
| Horsepower Recommended | 60 - 125 HP (44.7 - 93.2 KW) |
| Capacity, Maximum | 3,000 lbs. (1360.8 Kg) |
| Rotation | 360-Degree Continuous Hydraulic |
| Maximum Opening | 48" (4 feet; 122 cm) |
| Hydraulic Cylinder(s) | Single Heavy Duty Hydraulic Clamping Cylinder, Included |
| Hydraulic Hoses/Couplers | Hydraulic Hoses & Flat-Faced Couplers Included |
| Hitch Connection Type | Universal-Style Skid Steer Quick-Attach |
| Color | Black (Other Colors Available/Optional) |
| Manufacturer | Wallenstein |